Предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на КСО – платци на доходи, посочват изплатените през годината доходи на физически лица, само ако са:
- изрично изброени в ал. 1, т. 1, 1 – 4 на чл. 73 от ЗДДФЛ и съответно кореспондиращо са
- посочени в номенклатурата на кодовете към образеца на Справката.
- изплатените доходи от трудови правоотношения по смисъла на т. 26 от § 1 на ДР на ЗДДФЛ (тъй като не са сред посочените).
Това означава, че не следва да се посочват не само доходите по трудови договори по Кодекса на труда, но и:
- доходите на чуждестранни физически лица, обложени с окончателен данък по реда на чл. 37 и чл. 38 от ЗДДФЛ, които следва да се посочат в Декларацията по чл. 142, ал. 5 от ДОПК, която следва да се подаде до 31 март на 2018 г., т.е. вече след подаване на Справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Става въпрос за доходи изплатени през 2017 г. в полза на чуждестранно физическо лице до 500 000 лв. годишно, за които платецът на дохода е приложил преференциалните разпоредби на СИДДО, свързани с:
- доходите на чуждестранни физически местни на друга държава – членка на Европейския съюз, които подлежат на деклариране по реда на чл. 73а от ЗДДФЛ. Става въпрос за доходи от:
– наем и или друго възмездно предоставяне за ползване на недвижимо имущество, както и за
– доходи от управление и контрол, от участие в управителни и контролни органи на предприятия (чл. 73а, ал. 4 от ЗДДФЛ),
Тези два вида доходи би следвало вече да са декларирани до 31. 01. 2018 г. поименно в Приложение № 1 и № 2 на декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ за четвъртото тримесечие на 2017 г. (чл. 73а, ал. 1 от ЗДДФЛ),
– изплатените пенсии от доброволно осигуряване и
- доходите от задължително социално осигуряване;
- изплатени необлагаеми доходи съгласно чл. 13 от ЗДДФЛ, които не са сред посочените в чл. 73, ал, 1, т. 1- 4 от ЗДДФЛ.
По отношение на необлагаемите доходи, които не се декларират следва да се има предвид, че те са разделени на две групи:
- получените суми за командировъчни пътни и квартирни пари по правоотношения, които не са трудови, когато са за сметка на възложителя и са доказани документално по реда на действащото законодателство, както и дневните командировъчни пари, но не повече от двукратния им размер, определен за лицата по трудови правоотношения.
- стипендиите, получени от физически лица за обучението им в страната и в чужбина.
- доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби, придобити чрез инвестиционните посредници.
- доходите от допълнително доброволно осигуряване, получени след придобиване право на допълнителна пенсия; доходите от инвестиции на техническите резерви, получени по застрахователни договори; доходите от инвестиции на активите на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, разпределени по индивидуалните партиди на осигурените лица, изплатени от дружества за доброволно осигуряване и застрахователите.
- лихвите и отстъпките от български държавни, общински и корпоративни облигации, както и от подобни облигации, емитирани съгласно законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз (ЕС), или на държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство (ЕИП).
- паричните и предметните печалби, получени от участие в хазартни игри , организирани с лиценз, издаден по реда на Закона за хазарта или съгласно законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз, или държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
- наградите, които се дават във вид на допълнителна игра или предметна печалба с незначителна стойност от развлекателни автомати по смисъла на Закона за хазарта или съгласно законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз, или държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, както и предметните печалби с незначителна стойност от други игри на случайността, извън посочените в т. 20, ал.1 на чл. 13 от ЗДДФЛ.
Поради незначителната стойност (до 30 лв.) на наградите от игри на случайността (които не са хазартни), които от 01. 01. 2017 г. могат да се приемат за необлагаеми – едва ли тези необлагаеми награди ще бъдат обект на деклариране с код 906 в Справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ,
– паричните награди (без значение какъв е размерът им) и
– предметните награди с пазарна цена над 30 лв.
- доходите, получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя, изплатени от земеделските кооперации, арендаторите и други предприятия и самоосигуряващи се лица, ползващи възмездно земеделска земя (код 907).
Не се посочват независимо от размера им изплатени през 2017 г. доходи на лица – местни на страна от Европейския съюз, от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя, подлежащи на декларирани по съответния ред на чл. 73а от ЗДДФЛ за целите на автоматичния обмен (чл. 73а, ал. 4 от ЗДДФЛ). Тези доходи би следвало вече да са декларирани до 31. 01. 2018 г. поименно в Приложение № 1 на декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ за четвъртото тримесечие на 2017 г. (чл. 73а, ал. 1 от ЗДДФЛ),
- доходите, във връзка с покупко – продажба или замяна на:
- доходите от продажба или замяна на пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, например, лека кола, независимо, че периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е над една година. Посочват се с код 503 (или код 504, ако продажната цена се заплаща на части през различни данъчни години).
- доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт. Посочват се с код от 501 до 509 в зависимост от вида на имуществото.